Sankt Johann

Horská turistika – Nízke Tatry

Samotná obec Liptovský Ján ponúka širokú možnosť horskej turistiky pre začiatočníkov, dôchodcov ale i profesionalných športovcov.

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m n.m.).

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvetiny: skalnica horská, plesnivec alpínsky, ľalia zlatohlavá, zvonček alpský, papraď a horec. Nechýbajú ani liečivé rastliny. Z plodov tu rastú: jahody, maliny, brusnice, čučoriedky a jarabiny. Na svoje si určite prídu aj hubári.

Živočíšnu ríšu zastupujú: medvede, vlky, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica a svišť.

V potoku je vzácnosťou pstruh dúhový a pstruh potočný. Vzdušný priestor patri dravcom ako sú: orol, jastrab, kaňa, sokol, krahulec, výr a ďalšie druhy. Z plazov sa vyskytujú: užovky, vretenice, jašterice a mloky.

Jánska dolina je však bohatá hlavne na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa (ako jedna z trojice: Veľká, Malá a Nová) je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450 m. Pochváliť sa môžeme jaskyňou Starý Hrad ako najhlbšou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku a máme tu aj najhlbšiu jaskynnú priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423 m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier - Čertovica, Ďumbier - Chopok), ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.

 

Kopce a túry

Ďumbier 2 043 m n. m.
Najvyššiu nízkotatranskú horu vrchola Ďumbiera dominuje betónový pylón a drevený dvojramenný kríž. Výhľad z Ďumbiera patrí bezkonkurenčne k najkrajším spomedzi slovenských vrcholov.

 
Krakova hoľa 1 752 m n. m.
Hora podzemných rekordov. Hoľa, ktorá spája tri nízkotatranské doliny, Demänovskú, Jánsku a Iľanovskú. Strmé a divé úbočia, vrcholová plošina porastená hustou kosodrevinou, vrchol s fantastickým výhľadom.

 
Ohnište 1 538 m n. m.
Najväčšie skalné okno. Horský masív z vápencov a dolomitov. Bohato zakvitnuté vrcholové lúky sú mierne zvlnené, s mnohými prepadliskami a priepasťami.

 
Poludnica 1 549 m n. m.
Hora panoramatických výhľadov. Symbol Liptova alebo podľa slovanskej mytológie bytosť chrániaca posvätnosť poludnia, keď slnko vystupuje na nebeský vrchol. Vypína sa nad Liptovským Jánom a Závažnou Porubou.

Príďte si užiť rodinný penzión s wellness

Ak máte záujem si u nás rezervovať izbu, môžete tak urobiť telefonicky na čísle 0903 473 333, e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  alebo prostredníctvom formulára nižšie.

Predbežná rezervácia

                          

Prosím vyplňte vyznačené polia.

Tešíme sa na Vašu návštevu!